کد خبر: 1661 تاریخ انتشار: ۱۳۹۰ شنبه ۹ مهر 11:38 صبح نسخه چاپی نسخه چاپی
1504 ارسال به دوست ارسال به دوست


منطقه آزاد قشم همچنان در حال هجوم به حریم دریا؛
پاساژ سازی در ساحل آرامش آبزیان


35 هكتار از ساحل و دریای شرقی شهر درگهان از سوی سازمان منطقه آزاد قشم به بخش خصوصی واگذار شده تا برای ساخت املاك تجاری و مسكونی خشك شود، این درحالی است كه این محدوده تنها ساحل گلی مناسب برای تخم‌ریزی میگو و انواع ماهی‌هاست. با این كار زیستگاه و ساحل آرامش آبزیان تخریب خواهد شد.

عکس: قشم آنلاین
 به گزارش هرمزگان نیوز به نقل از شرق، "درگهان" دومین شهر جزیره قشم از نظر وسعت و جمعیت پس از شهر قشم است كه در 20 كیلومتری این شهر قرار دارد و به تازگی 35 هكتار از ساحل و دریای شرقی آن جهت بازیافت با كاربری تجاری و مسكونی به بخش خصوصی واگذار شده تا با خاك استخراج شده از یكی از منابع طبیعی این جزیره به نام كوه «هلر» پر و سپس ساخت و ساز روی آن آغاز شود.

سید مسلم دریانورد، رییس شورای شهر درگهان در این‌باره می‌گوید: «باید طرح‌هایی كه مربوط به منابع زیست‌محیطی مانند خشك شدن دریاست ارزیابی زیست‌محیطی داشته باشد و همین‌طور باید شورای شهر و شهرداری از اجرای این طرح‌ها مطلع شوند كه این اتفاق رخ نمی‌دهد و این واگذاری كه منجر به خشك كردن دریا می‌شود یكی از همان طرح‌هایی است كه نه ارزیابی زیست‌محیطی دارد و نه شورای شهر و شهرداری از آن باخبر شده‌اند. ضمن آنكه اصلا این واگذاری در طرح جامع شهر دیده نشده است و حریم 60 متری دریا را هم نقض می‌كند.»

به گفته رییس شورای شهر درگهان، ساحل شرقی این شهر یكی از ساحل‌های گلی و مهم جزیره است كه ماهی‌ها و میگوها برای تخم‌ریزی به آنجا می‌روند. «اگر این بخش از دریا خشك شود علاوه بر آنكه جانداران دریایی در معرض خطر نابودی قرار می‌گیرند، تعداد زیادی ماهیگیر هم كه از راه ماهیگیری امرار معاش می‌كنند در طول زمان دچار آسیب و معضل بیكاری می‌شوند.»

اما غیر از عوارض بلندمدت این طرح كه به محیط‌زیست وارد می‌شود، خشك كردن همه آن 35 هكتار به اتمام نرسیده كه ‌عوارض شهری آن نیز به زودی نمایان می‌شود، به طوری كه تمام آب‌های سطحی كه هنگام باران‌های موسمی از كوچه پس كوچه‌های درگهان راهی دریا می‌شدند با بارش نخستین باران امسال در سطح شهر روان شده و مانع رفت‌وآمد شهروندان درگهانی و آب‌گرفتگی كوچه‌ها و معبر شهر خواهد شد. حتی ممكن است این آب‌ها به خانه اهالی نیز رخنه كند.

«نوروز دو سال قبل باران شدیدی بارید و برای مسافران نوروزی به ویژه آنهایی كه در چادر خوابیده بودند مشكلاتی را به وجود آورد. حالا ما نگران این هستیم كه با وجود مسدود شدن مسیری كه آب‌های سطحی از طریق آن به دریا ریخته می‌شد اگر بار دیگر باران شدیدی ببارد، تكلیف اهالی و مسافران چه خواهد شد؟ مخصوصا اینكه دو الی سه ماه دیگر فصل بارندگی در قشم آغاز خواهد شد.»

8400 باب مغازه برای 8500 نفر!   

یكی دیگر از معضلات درگهان ساخت پاسا‍ژهای بی‌حساب و كتابی است كه حتی برخی از آنها در نواره ساحلی این شهر ساخته شده است. در حقیقت مفهوم منطقه آزاد تجاری-اقتصادی در این شهر در ساخت پاساژ و مغازه خلاصه شده است بدون آنكه به زیرساخت‌های اجتماعی، فرهنگی و رفاهی مردم توجه شود.

در سال‌های اخیر تعداد هشت هزار و 400 باب مغازه در این شهر ساخته شده و از آنجا كه عرضه و تقاضا با یكدیگر همخوانی نداشته تعداد زیادی از این مغازه‌ها بی‌استفاده مانده است. برخی انبار شده و برخی دیگر در روزهای تعطیل و فصل سفر به اقامتگاهی برای مسافران تبدیل می‌شود. این در حالی است كه طبق آمار سال 1385 درگهان هشت هزار و500 نفر جمعیت دارد. حال 35 هكتار از دریا هم كه به زودی خشك می‌شود، قرار است به املاك تجاری و مسكونی این شهر اضافه شود.

دریانورد در این‌باره می‌گوید: «طبق اطلاعاتی كه به ما داده‌اند، قرار است 10 هكتار ملك تجاری، 10 هكتار ملك مسكونی و 10 هكتار معابر، جدول و فضای سبز شود. این درحالی است كه سال‌هاست زمین‌هایی كه در جنوب شهر درگهان تحت عنوان شهرك دلگشا به مردم واگذار شده بود، جهت استفاده مردم آماده‌سازی نشده و بهتر بود به جای آنكه دریا را خشك كنند تا خانه بسازند، زمین‌هایی را كه سال‌هاست وعده‌اش را به اهالی داده‌اند، ‌سر و سامان می‌دادند.»

رییس شورای شهر درگهان در ادامه اضافه می‌كند: «بعضی از قسمت‌های شهر به ویژه مجتمع‌های تجاری كه در سال‌های اخیر ساخته شده، آنقدر نابسامان هستند كه اگر جایی آتش بگیرد، ماشین‌های آتش‌نشانی نمی‌توانند به كمك مردم آنجا بروند. مردم درگهان بیمارستان ندارند و تنها در این شهر یك مركز بهداشت بدون حضور پزشك متخصص وجود دارد. از هتل و فضای سبز هم در این شهر خبری نیست.»

اما سازمان منطقه آزاد قشم علاوه بر صدور بی‌رویه مجوز ساخت و ساز پاساژ و مغازه در شهر درگهان از اول سال 1390 یعنی مدت شش‌ماه است كه بودجه جاری و عمرانی شهرداری درگهان را نیز پرداخت نكرده است.

دریانورد در پایان می‌گوید: «طبق تفاهم‌نامه‌ای كه شهرداری درگهان با سازمان منطقه آزاد قشم منعقد كرده بود قرار بود سالانه بودجه‌ای برای انجام خدمات شهری به شهرداری پرداخت شود كه این مبلغ هنوز از اول سال پرداخت نشده و شهرداری با توجه به هزینه‌هایی كه دارد بودجه‌ای برای انجام هیچ كاری در اختیار ندارد. این در حالی است كه درآمد عوارض شهری و پروانه ساخت و ساز و كسب و كار و همه درآمدهای شهری به حساب سازمان منطقه آزاد قشم واریز می‌شود.»


نظرات


محمد

بخاطرانتشار این خبر از شما تشکر می کنم شهروندی از قشم

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
کارگروه فضای مجازی در هرمزگان تشکیل می شودتخلف گمرک در صدور مجوز دوماهه تردد خودروهای مناطق آزاد در کشورنخستین شناور تفریحی در مسیر جزیره قشم- هنگام ساخته شدممنوعیت صادرت ۱۷ قلم کالای داخلی از هرمزگانخرید توافقی گوجه فرنگی کشاورزان هرمزگانرئیس مجلس شورای اسلامی به هرمزگان می‌آیدنخستین آلاچیق شناور در قشم به آب انداخته شدموفقیت 16 دانش آموز هرمزگان در مسابقه جهانی محاسبات ذهنی مالزی900 نفر از اهالی فاریاب رودان رایگان مداوا شدند۲ هزار ۷۶۵فقره تسهیلات اشتغال کشوری پرداخت می شودمردم می توانند علیه بازنشستگان شاغل اعلام جرم کننددر سفر به هرمزگان؛جهانگیری با عموی خود دیدار کردمصوبه بخشودگی وام‌های کشاورزان به‌زودی عملیاتی می‌شود فراخوان استخدامی شرکت بادبان دریای ساحل قشمنوبت دهی اینترنتی در بیمارستان خلیج فارس بندرعباساحتمال بازگشت طرح "خرید سربازی"انتخاب عکاس هرمزگانی به‌عنوان یکی از داوران مسابقه بین‌المللی عکاسی روسیهدانشگاه آزاد: ازدواج کنید، از شهریه معاف شویدگمانه‌زنی‌ها پیرامون معرفی استانداران پیشنهادی تکذیب شدامکان بازیافت ۷۵ درصد آب مصرفی خانه‌هامعاون اول رئیس جمهوری و رئیس مجلس شورای اسلامی در هفته جاری به هرمزگان سفر می کنندوام ساخت مسکن در بافت فرسوده ۱۱۰ میلیون تومان شدانتظامی نماینده مدیران مسوول در هیات نظارت شداعضای سمن‌های جوانان هرمزگان انتخاب شدنداعضا هیات مدیره مجمع خیران هرمزگان مشخص شدندکتاب" توسعه حرفه‌ای نمایندگان مجلس" با یادداشتی از نماینده بندرعباس منتشر شد۱۰ ابهام درباره قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان احصا شدطرح استیضاح رئیس مجلس تقدیم هیئت رئیسه شدصف طولانی ثبت‌نام کارت سوخت المثنی را دور بزنیدشرایط جوی و دریایی هرمزگان تا دوشنبه پنجم آذرماه ناپایدار استنحوه ثبت نام کارت المثنی سوخت اعلام شد وزیر صنعت:واردات لوازم خانگی ممنوع است‍ طرح مرکز پژوهش‌ها برای پرداخت یارانه بنزینواریز سود ۱۷۵ هزار تومانی سهام عدالت از فرداسامانه ناپایدار جوی وارد هرمزگان شداستعفای مدیرکل دفتر استاندار در راستای اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان/سرپرست جدید دفتر استاندار هرمزگان منصوب شد تصویب جزییات طرح استانی شدن انتخابات مجلسشرکت نفت ستاره خلیج فارس2 دانش آموز را بورسیه کردمدیرکل جدید محیط زیست هرمزگان منصوب شدمدیران جدید وزارت ارشاد منصوب شدند